CORE INTEGRIS®
chytré  posilování
  • DOMŮ
  • CORE INTEGRIS®
  • LEKCE
    • INDIVIDUÁLNÍ LEKCE
  • KURZY
    • INDIVIDUÁLNÍ KURZ
  • CENÍK
  • KONTAKT
  • DOMŮ
  • CORE INTEGRIS®
  • LEKCE
    • INDIVIDUÁLNÍ LEKCE
  • KURZY
    • INDIVIDUÁLNÍ KURZ
  • CENÍK
  • KONTAKT

Pohyblivost

12/5/2018

0 Comments

 
Dobrá pohyblivost znamená, že můžeme využít celý možný pohybový rozsah v našich kloubech. Se zvyšující se pohyblivostí a stabilitou roste naše mohoucnost a náš dobrý pocit ze sebe samých. A to nejen v běžném životě, ale také při různých sportovních a pohybových aktivitách.

Pokud máme optimálně vyvinuté klouby, využít plného pohybového potenciálu nám brání nedostatečná elasticita měkkých tkání. To znamená, že se nedokáží dostatečně natáhnout a my se cítíme zkrácení. Elasticitu ztrácí zejména tím, že jsou naše měkké tkáně vystaveny setrvalé dlouhodobé zátěži. Třeba když se po celý den opíráme rukama o desku stolu. Nebo příliš intenzivní zátěži trvající krátkou dobu. Například při silovém tréninku v posilovně, nebo příliš silové chůzi či běhu.

Efektivní cesta k větší pohyblivosti má dvě roviny. První rovina je se snažit výše uvedené dva typy zátěže snížit. Třeba méně zatěžujícím sedem, nebo uvolněněji prováděnou chůzí a během.

Druhou rovinou je měkké tkáně dostatečně trénovat k tomu, aby se uměli nejen tonizovat, ale také se uvolnit a prodloužit. Brzy se nám začne zvyšovat také naše pohyblivost. Pokud Vás zajímá, jak zvýšit svoji pohyblivost, neváhejte se na mě obrátit.
0 Comments

Stabilita a střed těla

11/28/2018

0 Comments

 
Důležitým úkolem našich svalů je vytvářet stabilitu a úkol to není opravdu lehký.
Stačí si představit velikost kontaktní plochy základny na pevné zemi (chodidel) a výšku stavby (tělo) na základně. Třeba co má strom nad povrchem, tak minimálně to samé má pod povrchem, aby se udržel a nepadl.

Když postavíte kuželku a trochu jí vychýlíte kamkoliv mimo těžiště, tak spadne. My nejsme do země zapuštěni ani milimetr a přesto, když nás někdo vychýlí z těžiště, tak nespadneme.

Naše pohybová soustava je bez nadsázky zázrak přírody. Při vychýlení těla mimo ideální těžiště působením gravitace kostra padá k zemi. Musí se tedy zaktivovat svaly, které se vychýlením kostry prodlužují, aby zastavili pád. Jinak padneme k zemi jako ta kuželka.

Pokud je naše svalové napětí v rovnovážném stavu, na návratu zpět pracují svým opětovným zkracováním nejenom povrchové pohybové svaly (vnější svaly), ale i hlouběji uložené svaly(vnitřní svaly). Je to tedy méně náročné.

V oblasti trupu vnitřním svalům říkáme střed těla. Jsou to bránice, pánevní dno, hlouběji položené břišní a zádové svaly. Aby se naše tělo nemuselo vracet do původního tvaru jenom pomocí síly svalů, vymyslela příroda zajímavý trik.

Představte si dlouhý válcovitý balonek. Takové jako se prodávají třeba na pouti.
Když balonek ohnete, tak se díky tlaku stlačeného vzduchu uvnitř vrátí do původního tvaru. Představte si, že takový balonek máte uvnitř Vašeho trupu. Jeho povrch tvoří svaly středu těla. A uvnitř není pod tlakem vzduch, ale voda (tělní tekutina a orgány). A pokud je ta voda pod dostatečným tlakem, který vytváří dostatečně tonizované svaly středu těla,
se při ohybu náš trup, stejně jako ohnutý podlouhlý balonek, chce navrátit zpět do napřímení.
To snižuje potřebnou svalovou aktivitu pro návrat kostry do těžiště a stabilizaci kostry.
Náš střed těla, tak jak jsem ho definoval, také dává našemu trupu tvar. Proto pro estetický vzhled a napřímenost trupu je kvalitní zapojení středu těla nezbytné. Stejně jako pro pocit dobré stability. Pokud Vás zajímá, jak efektivně dále posílit střed těla, neváhejte se na mě obrátit.
0 Comments

Bolestivost a napětí pohybové soustavy

11/23/2018

0 Comments

 
Pokud  je  v  našem  těle  rovnovážný  stav,  ani  nevíme,  že  ho  máme.  Přesněji  řečeno  necítíme  nekomfort,  napětí  a  bolestivost.   Tyto pocity používá  náš  nervový  systém jako signály, kterými  upozorňuje  na  problém,  který  je  potřeba  řešit.  Čím  je  bolestivost  větší,  tím  je  v  našem  těle  větší  nerovnováha.
​

Nerovnováha v pohybové soustavě se konkrétně projevuje jako  nerovnovážné  svalové  napětí. To způsobí nerovnovážné  postavení  kostry a to vede k nerovnoměrnému zatěžování  kloubů.    To jak při  statické, tak  i dynamické  zátěži. Část  plochy  v  jednotlivých kloubech je přílišně  namáháno  tlakem.  V  místě  přílišného  tlaku  dochází  od  určitého  okamžiku  k  poškozování  kloubního  spojení.

S bolestivostí  kloubů můžete naložit buď neinvazivně nebo invazivně.  Důsledky poškození kloubu (bolestivost) lze neinvazivně mírnit a v některých případech se kloub časem sám dokáže uzdravit. V případě invazivního zásahu do  poškozeného  kloubu, pokud dopadne dobře, se  dočasně  sníží  bolestivost  a  zvýší  se  použitelnost  naší  pohybové  soustavy.  Neřeší  ale  problém  nerovnováhy  svalového  napětí,  nevyřeší  tedy  podstatu  problému.  Dostaneme ale více času na řešení nerovnováhy svalového napětí. 

Dalším  zdrojem  bolestivosti  je  bolestivost  měkkých  tkání  pohybové  soustavy. Příčina  je  stejná  jako  v  případě  bolestivosti  kloubů.  Přílišným  zatěžováním  naše  nervová  soustava  danou  měkkou  tkáň  natolik  tonizovala,  že  se  ozývá  pocit  napětí  nebo  až  bolestivostí.  Daná  oblast  měkké  tkáně  pohybové  soustavy  je  také  mnohem  více  náchylná  k  poškození  trhem  při  prudším  pohybu.

​V  případě  pocitu  napětí  či  bolestivosti  pohybové  soustavy  existují  v  podstatě  tři  možnosti. Nedělat  nic  a  počkat  až nastane   strukturální  poškození(pokud  již  není).  Nebo  změnit  v  běžném  životě  zátěž  Vašeho  těla  a  přestat  ho  nerovnovážně  zatěžovat.  Nebo  pravidelně  do  svého  života  zapojit  vhodný kompenzační pohyb a cvičení.
0 Comments

Postavení těla a jeho změny

10/18/2018

1 Comment

 
Postavení našeho těla určují naše kosti. Přesněji řečeno jejich tvar a postavení. Kosti máme téměř všichni přibližně symetricky vyvinuté. Proto vliv prvního faktoru je u většiny z nás zanedbatelný.

To, jak jsou kosti postavené určují svaly. Jednoduše si můžete představit postavení těla, jako postavený stan. To jaký má stan tvar určuje to, jak souměrně se nám podaří napnout napínací lana. Stejně tak jsou svaly z pohledu našeho tvaru v podstatě napínací lana naší kostry. Mají i další funkce, ale to teď stranou. 

Pokud mají svaly rovnovážné napětí, to znamená že mají v klidovém stavu střední délku, stojíme napřímeně. O napřímenost naší páteře a končetin přicházíme, pokud není svalové napětí v rovnováze. Pokud u stanu jedno lano utáhnete více než druhé, bude stan našikmo. 

U lidského těla se to stane zejména tak, že naše tělo během dne symetricky nezatěžujeme a tím se svalové napětí rozvíjí asymetricky. Ideální symetrickou činností běžného dne je uvolněná chůze. Při ní používáme všechny naše svaly rovnoměrně.  Chůze je pro naše tělo to, co by pro stan bylo souměrné utahování lana na obou stranách pomalu a stejnou silou, aby konečný výsledek byl stan postavený souměrně na obou stranách.

Pokud se rozhodnete řešit postavení Vašeho těla, vždy bude muset měnit svalové napětí. Ať napjaté svaly uvolňovat nebo uvolněné svaly tonizovat. Ideálně, pokud se oboje děje zároveň. A to je jeden ze základních principů chytrého posilování.
1 Comment

Zrozeni k běhu? Ano, ale ...

12/3/2016

0 Comments

 
Tvar lidské kostry a uspořádání svalstva nám opravdu předurčuje jako způsob pohybu po souši chůzi a její rychlejší verzi běh. Ale aby jsme byli nejlepší a nejšťastnější běžci musí tomu od počátku přát prostředí, do kterého jsme se narodili. Pokud jste stejně jako já neměli tu možnost narodit se a žít v přírodním národu, do kterého nezasahuje naše civilizace, musíte si předpoklad pro to být lepšími a šťastnějšími běžci vytvářet sami.

Pokud Vás zajímá jak se stát lepšími a šťastnějšími běžci, neváhejte se na mě obrátit!

http://www.chytreposilovani.cz/
0 Comments

Víte, že uvnitř Vás je uložen trojrozměrný model Vašeho těla?

11/5/2016

0 Comments

 
Víte, že Vaše nervová soustava podle tohoto modelu nastavuje svaly, aby uspořádaly Vaši kostru? A Vaše pohybové vzorce jako chůze, plavání či odpal v golfu mohou fungovat pouze v rámci tohoto modelu uspořádání. Výsledný model a tím i uspořádání Vašeho těla a to jak se pohybujete, je formováno (ovlivněno) více vstupy. A právě dovednost práce s tímto modelem a případné jeho změny je klíčem k práci s pohybovým aparátem a jeho funkčností. Rozvoj pohybového aparátu vedoucí ke snížení jeho bolestivosti a zefektivnění jeho pohybů je proto procesem Vašeho tělového učení.

Zajímá Vás jak můžete pracovat s nastavením svého těla? Rád Vás uvidím na mých skupinových a individuálních lekcích, kde se dozvíte více.
http://www.chytreposilovani.cz/

0 Comments

    Author

    David Hrdlička
    ​autor a lektor CORE INTEGRIS

    Archives

    December 2018
    November 2018
    October 2018
    December 2016
    November 2016

Powered by Create your own unique website with customizable templates.